Ciasto na pierogi gotowane

Ciasto na pierogi przyrządza się na różne sposoby. W jego skład mogą wchodzić jajka, mniejsze lub większe ilości tłuszczu, drożdże, mleko, ziemniaki oraz inne dodatki, ale zawsze najważniejsza w tym wszystkim jest mąka. Najczęściej do tego celu używa się zwykłej, białej mąki pszennej. Zachęcam jednak, aby jej część zastępować mąką pszenną pełnoziarnistą (więcej składników mineralnych, witamin z grypy B i błonnika), jak również mąkami z innych zbóż.
Jeśli chcemy nadać pierogowemu ciastu bardziej osobliwego charakteru możemy dodać do niego trochę suszonych, rozdrobnionych przypraw (np. papryki, tymianku lub bazylii). Dzięki nim pierogi nabiorą ciekawego wyglądu oraz bogatszego smaku.
Oto trzy propozycje ciasta na najpopularniejsze i najprostsze pierogi gotowane.

Ciasto pszenne zwykłe
Składniki na 40 średnich pierogów:
– 300 g mąki pszennej, typ 500 (2 szkl.)
– 5 g oleju (1 łyżeczka)
– 200 ml gorącej wody
– 1/2 łyżeczki soli (niekoniecznie)

Ciasto pszenne z dodatkiem mąki pełnoziarnistej
Składniki na 40 średnich pierogów:
– 220 g mąki pszennej, typ 500 (1 1/2 szkl.)
– 80 g mąki pszennej pełnoziarnistej (2/3 szkl.)
– 5 g oleju (1 łyżeczka)
– 200 ml gorącej wody
– 1/2 łyżeczki soli (niekoniecznie)

Ciasto wieloziarniste
Składniki na 40 średnich pierogów:
– 180 g mąki pszennej, typ 500 (1 1/4 szkl.)
– 60 g mąki pszennej pełnoziarnistej (1/2 szkl.)
– 60 g mąki owsianej, gryczanej lub kukurydzianej (1/2 szkl.)
– 5 g oleju (1 łyżeczka)
– 200 ml gorącej wody
– 1/2 łyżeczki soli (niekoniecznie)

Mąkę wsypujemy do miski, lekko solimy, zalewamy wodą, dodajemy olej i wyrabiamy elastyczne ciasto. Pozostawiamy na parę chwil do przestudzenia. Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy oprószonej mąką (z tą mąką nie przesadzamy, bo pierogi nie będą chciały się kleić) na grubość około 2 mm. Wycinamy krążki ciasta (średnica średniej wielkości pieroga to 8 cm), na środek nakładamy porcję nadzienia (czubata łyżeczka – 15-20 g), składamy na pół, zlepiamy brzegi (palcami lub widelcem) i układamy na posypanym mąką talerzu lub stolnicy. Gotujemy 2-3 minuty we wrzącej wodzie. Jak wypłyną na wierzch są gotowe.
W zależności od rodzaju nadzienia i tego co lubimy, pierogi możemy podawać z różnymi sosami, z dodatkiem masła, śmietany, jogurtu, skropione oliwą lub aromatycznym olejem.

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }